خانه / تغذیه / کالری چیست؟

کالری چیست؟

کالری یعنی محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها.

اگر نسبت به مقدار کالری موجود در غذاها آگاهی یابید می توانید بین میزان انرژی که وارد بدن خود می کنید و انرژی که مورد استفاده قرار می دهید تعادل ایجاد نمایید. این آگاهی در حفظ وزن مناسب نقش کلیدی ایفا می کند.

توجه داشته باشید مقدار انرژی موجود در خوراکی ها با واحد کالری سنجیده می شود همانطور که محاسبه وزن خوراکی ها که با واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

همان طور که می دانید برای کاهش وزن، فرد باید کمتر غذا بخورد و بیشتر فعالیت داشته باشد. با استفاده از محاسبه گر BMI می توانید مشخص نمایید که دارای وزن سالمی هستید یا خیر.

کالری و تعادل انرژی

هنگامی که غذا می خوریم یا نوشیدنی می نوشیم در واقع انرژی(کالری) را وارد بدن خود می کنیم. سپس بدن ما از آن انرژی استفاده می کند. این انرژی صرف عملکردهای بدن و فعالیت های بدنی می شود. اگر بعضی روزها انرژی که دریافت می کنید بیش از انرژی باشد که مورد استفاده قرار می دهید باید روزهایی هم باشد که عکس آن صادق است در این صورت انرژی دریافتی با انرژی که مورد استفاده قرار می گیرد در تعادل است.

پس اضافه وزن هنگامی رخ می دهد که فرد به طور منظم انرژی بیش از انرژی مصرفی بدن خود دریافت می کند. با گذشت زمان این انرژی بیش از حد، در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. تحقیقات نشان می دهد بیشتر بزرگسالان بیش از نیاز بدن خود غذا و نوشیدنی مصرف می نمایند و گمان می کنند فعالیت بدنی آنان به اندازه کافی است.

مقدار کالری مواد غذایی مصرفی را تعیین کنید.

بررسی کالری غذاها

تعیین میزان کالری مواد غذایی خیلی مفید است به خصوص هنگامی که می خواهید به وزن سالم برسید یا وزن خود را حفظ کنید. تعیین میزان کالری غذاها به فرد کمک می کند تا حساب مقدار انرژی که بواسطه غذا یا نوشیدنی دریافت می کند داشته باشد  و اطمینان یابد غذای اضافی مصرف نمی نماید.

میزان کالری غذاها بر روی برچسب تغذیه بسته های غذایی موجود است این برچسب ها اغلب در قسمت کنار یا پشت بسته  مواد غذایی مشاهده می شود. این اطلاعات تحت عنوان انرژی نوشته شده است. میزان کالری اغلب به صورت ک کالری مخفف کیلو کالری می باشد.

یک کیلوکالری واژه دیگری است که معمولا به جای واژه کالری مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین ۱۰۰۰ کالری به عنوان ۱۰۰۰ کیلوکالری نوشته می شود.

کیلوژول واحد اندازه گیری  کالری است. برای یافتن میزان انرژی به  کیلوژول رقم کالری را در ۴٫۲ ضرب کنید.

 برچسب های روی مواد غذایی معمولا نشان می دهد چه مقدار کالری در ۱۰۰ گرم غذا یا ۱۰۰ میلی لیتر نوشیدنی وجود دارد.

بنابراین میتوان میزان کالری محصولات مختلف را با هم مقایسه نمود.به یاد داشته باشید که مقدار کالری نوشته شده غذا توسط شرکت غذایی ممکن است برابر با آن چه شما می خورید نباشد. بنابراین ممکن است در مقداری از غذا که مصرف می کنید کالری بیشتری موجود  باشد.

علاوه بر این برای تعیین اینکه آیا میزان کالری مواد غذایی خاص متناسب با میزان کالری دریافتی شماست یا خیر می توان از اطلاعات مربوط به کالری استفاده نمود. به عنوان نمونه باید بگوییم یک مرد متوسط برای حفظ وزن سالم خود به ۲۵۰۰ کیلوکالری(۱۰۵۰۰ کیلوژول) و یک زن متوسط به ۲۰۰۰ کیلوکالری(۸۴۰۰ کیلوژول)نیاز دارند.

برخی رستوران ها کالری غذاها را در لیست غذا می نویسند بنابراین هنگامی که در رستوران غذا می خورید می توانید میزان کالری غذاها را بررسی نمایید. البته کالری غذاها باید بر اساس وعده غذایی باشد.

هر چه فعالیت شدیدتری انجام دهید کالری که مصرف می کنید بیشتر است.

بررسی مقدار کالری که مورد استفاده قرار می دهیم

مقدار کالری که افراد بر اساس فعالیت خود مصرف می کنند بسته به شماری عوامل از جمله سن و سایز فرق می کند.

توجه کنید هر چه فعالیت شدیدتری انجام دهید کالری که مصرف می کنید بیشتر است. برای مثال با پیاده روی سریع کالری بیشتری مصرف می شود تا پیاده روی با سرعت متوسط .

افزایش وزن به معنای دریافت کالری اضافی است.

کاهش وزن

اگر به وزن شما اضافه می شود به این معناست که شما از طریق غذا یا نوشیدنی به طور منظم کالری بیش از کالری که صرف فعالیت های نرمال بدن و فعالیت های بدنی می شود وارد بدن خود می کنید.

برای کاهش وزن باید کفه ترازو را به سمت دیگر سوق دهید. شما باید کم کم بیش از انرژی که دریافت می کنید انرژی مصرف کنید و این عمل را  در یک دوره زمانی پایدار تکرار نمایید.

با ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی خود می توانید موفق شوید. پس غذا و نوشیدنی با کالری کمتر مصرف نمایید.

بهترین روش جهت کاهش وزن این است که تغییرات در رژیم غذایی با افزایش فعالیت بدنی همراه گردد. برای بررسی اینکه آیا سطح فعالیت های بدنی شما باید افزایش یابد یا خیر از نرم افزار BMR استفاده کنید.

می توانید درباره تغییرات سالم در رژیم غذایی خود به منظور  کاهش وزن با مشاور تغذیه مشورت کنید.

منبع: پزشک آشنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A