کرایولیپولیز چیست و چگونه موجب لاغری میشود؟

کرایولیپولیز چیست و چگونه موجب لاغری میشود؟

برخی از شیوه‌های لاغری که تنوع و گوناگونی بسیاری نیز دارند، چربی‌های اضافه و بافت‌های سلولیتی موجود در بدن را هدف می‌گیرند و به نوعی با درمان‌های موضعی فرد را به تناسب اندام می‌رسند. دستگاه‌های لاغری عملکردی به این شکل دارند و امروزه انواع گوناگونی از آن‌ها در کلینیک‌های زیبایی و تناسب اندام یافت می‌شوند. در این مطلب به تاثیر دستگاه های لاغری به ویژه کرایولیپولیز می‌پردازیم و عملکرد، مزایا و عوارض این روش لاغری موضعی را بررسی می‌کنیم.

روشهای لاغری موضعی

روش‌های درمان چاقی و رفع چربی‌های موضعی، با توجه به تأثیر آنها روی سلول‌های چربی، به دوگروه زیر تقسیم می‌شوند:

۱. تأثیر بر کاهش اندازه سلول‌های چربی (بدون تغییر تعداد سلول‌های چربی)، مثل رژیم‌های لاغری، ورزش، اعمال جراحی کاهش وزن (bariatric) نظیر کاهش حجم معده (بالون، حلقه یا عمل اسلیو و کاهش طول روده‌ها مثل عمل بای‌پس و…).

۲. تأثیر بر کاهش تعداد سلول‌های چربی مثل عمل لیپوساکشن، لیپولیزبا RّّF، لیزرلیپولیز و … . اگر تعداد سلول‌های چربی را تنها عامل استعداد چاقی در نظر بگیریم، بر این مبنا روش‌های گروه اول، برگشت‌پذیر و روش‌های گروه دو غیر‌قابل‌برگشت تلقی می‌شوند.

روش کرایولیپولیز

در روش کرایولیپولیز، سلول‌های چربی طوری سرد می‌شوند که بدن قادر می‌شود آن‌ها شکسته و دفع کند. در این روش، رسوبات چربی‌های ناخواسته به شیوه‌ای کنترل شده و غیرتهاجمی شکسته می‌شوند تا بهبود کنترل‌شده فرم بدن امکان‌پذیر شود. قرارگیری در معرض دماهای پایین باعث می‌شود که بافت چربی زیر جلدی، بدون آسیب رسیدن به بافت‌های اطراف، نابود شود. کرایو لیپولیز یک جایگزین غیرجراحی برای عمل جراحی لیپوساکشن است.

عملکرد کرایولیپولیز

۱- بعضی چربی‌ها با تمرین و رژیم غذایی از بین نمی‌روند.
۲- با روش کرایو لیپولیز (کول‌اسکالپتینگ) سلو‌ل‌های چربی شناسایی‌شده و تا دماهایی که باعث مرگ آن‌ها می‌شود سرد می‌گردند.
۳- ازآنجاکه لیپید موجود در سلول‌های چربی در دمایی بالاتر از آب موجود در انواع سلول‌های دیگر بلوری (منجمد) می‌شود، هیچ آسیبی به عصب‌ها یا بافت‌های دیگر وارد نمی‌شود.
۴- بعد از درمان، سلول‌های چربی وارد یک زنجیره مرگ آپوپتیک شده و به تدریجی طی چند هفته یا چند ماه توسط سیستم ایمنی بدن دفع می‌شوند.
۵- ضخامت لایه چربی به طور چشمگیری کم می‌شود.
۶- کاهش ضخامت لایه چربی در ناحیه مورد هدف قرار گرفته باعث بهبود ظاهر پهلو‌ها می‌شود.

روش انجام کرایولیپولیز

برای انجام درمان، یک کنداکتور مخصوص روی منطقه مورد نظر بدن قرار داده می‌شود و بافت زیر جلدی با استفاده از تکنولوژی مکش بالا آورده می‌شود و پس از آن بافت چربی با تکنولوژی سرمادهی انتخاب شده سرد می‌شود. با استفاده از سرمادهی سریع بافت زیر جلدی تخریب می‌گردد. سلول‌های چربی موجود در بافت زیر جلدی حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب اشباع هستند و به همین دلیل سرما راحت‌تر بر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

با استفاده از این تکنیک جدید می‌توان نقطه‌های چربی کوچک موجود در نواحی به خصوصی از شکم، پاها و پهلو‌ها را نیز مورد هدف قرار داد. پس از درمان، متابولیسم طبیعی بدن سلول‌های چربی تخریب‌شده را به‌تدریج از طریق کلیه‌ها و کبد دفع می‌کند. اولین نتایج درمان بعد از ۴ تا ۶ هفته قابل‌مشاهده خواهد بود. ازآنجاکه سلول‌های چربی به‌تدریج از بدن خارج می‌شوند، پوست بدن خود را با فرم جدید اندام‌هایی که لاغرتر شده‌اند تطبیق داده و شل نمی‌شود. مزیت بزرگ لاغری با کرایولیپولیز این است که سلول‌های چربی بدون هرگونه آسیبی به پوست یا سایر اندام‌ها یا بافت‌های اطراف حذف می‌شوند.

مزایای لاغری با کرایولیپولیز

 • در یک زمان می‌توان چند ناحیه از بدن را درمان کرد
 • می‌توانید دقیقاً همان ناحیه مورد نظرتان را لاغر کنید (لاغری موضعی).
 • یک دوره درمان شامل ۳ تا ۵ جلسه است.
 • مؤثر بودن آن ثابت شده است.
 • کیفیت پوست را بهبود می‌دهد.
 • ۴ تا ۶ هفته پس از اولین جلسه درمان نتایج قابل توجهی به دست می‌آید.
 • درمان به این روش کاملاً بدون درد است.
 • بعد از درمان به مرخصی از کار یا استراحت نیاز نیست.
 • این درمان از خارج از بدن انجام شده و غیرتهاجمی است.
 • می‌توانید با نتایجی سریع به روشی سالم لاغر شوید.
 • سلول‌های چربی به روشی طبیعی توسط بدن دفع می‌شوند.
 • درمان به این روش ایمن و بدون احتمال هرگونه عوارض کرایولیپولیز ناخوشایند است.
 • نتیجه‌ی کار، اندامی جذاب و خوش‌فرم است.
 • جایگزینی برای لیپوساکشن است.
 • می‌توان پس از درمان با لیپوساکشن نیز از آن استفاده کرد.

عوارض لاغری موضعی با کرایولیپولیز

عوارض احتمالی این روش ناچیز و قابل چشم پوشی هستند. ممکن است بعد از درمان قرمزی موضعی، کبودی و کمی بی‌حسی گذرا در پوست وجود داشته باشد؛ که با گذشت زمان این عوارض نیز به طور طبیعی و بدون هیچ اقدام خاصی از بین می‌روند.

یک دیدگاه

 1. ایمان آغاسی

  با سلام دکتر عزیز
  من ۱۳۵ کیلو وزنم هست شکم وپهلو دارم میخوام حذف بشه از روش لیپولیز
  ۱/هزینه درمانی من با تخفیف چقدر میشود
  ۲/ آیا برگشت دارد
  ۳)بیمه تکمیلی چون بی ام آی من بالای ۴۰ هست قبول میکنه یانه ؟
  ۴)اصلا بیمه مورد قبول هست یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *